Son Yazılar

444 90 41

info@fizomer.com

Demokrasi Bulvarı

Yahya Kaptan, İZMİT

Beyin Dostu Yiyecekler

Beyin Dostu Yiyecekler

 Beyin ve hafıza gelişimi için düzenli ve dengeli beslenmek önemlidir. Aynı zamanda dengeli beslenmek vücudu birçok hastalıktan korur.

Doğru yiyeceklerle beslenmek, unutkanlık sorununu da ortadan kaldırırarak yoğunlaşmayı arttırır. Bu yiyecekler, zihinsel sağlığı önemli ölçüde koruyarak birçok beyin hastalığı yaşamanızı engeller. Fizomer olarak beyin sağlığınız için tüketmeniz gereken besinleri sizin için araştırdık.

 

1- Folik asit mucizesi

 Folik asit desteği önemlidir. Alzheimer ve bunama riskine karşı , folik asit bakımından zengin fasulye, bezelye, ıspanak, şalgam, limon ve portakal gibi gıdalar tüketilmelidir.

 

2- Karbonhidrata dikkat!

Fazla şeker tüketimi nörolojik sorunlar ortaya çıkarır. Unlu mamuller, baklagiller, patates, muz, elma gibi besinler karbonhidrat ve şeker bakımından zengin olduğu için dikkatli tüketilmelidir.

karbonhidrat

3- B vitamini çok önemli

B vitamini eksikliğinde, beyin ve beynin emirlerini uygulayan sinir sisteminde hasarlar oluşabilmektedir. Et, balık, yağsız süt, yoğurt, muz, yeşil yapraklı sebzeler ve kuru baklagilleri tüketmek B vitamini eksikliğini giderir.

 

4- Unutkanlık için balık

Omega 3 asidi bakımından zengin olan balık, beynin fonksiyonlarının daha düzgün çalışmasına yardımcı olmaktadır. Omega 3, beyin için daha fazla oksijen sağlayarak eski bilgilerin hatırlanmasına yardımcı olup, hafızayı güçlendirmektedir.

beyin koruyan yiyecek balık

5- Yumurtayla Beyninizi Yenileyin

Yumurtada bulunan amino asitler, hücre fonksiyonu ile etkileşime geçerek zihinsel ve nörolojik bozuklukları önlemek için nöronlar arasındaki dengeyi korumaktadır.

 

6- E Vitamini İçin Badem

E vitamini beyinde yaşlanmayla birlikte oluşabilecek gerilemeyi durdurmaktadır. E vitamini yönünden zengin olan badem, beyindeki yaşlanmayı yavaşlattığı gibi beyin gelişimi ve sağlığı için birçok elementi de içermektedir.

üzüm

7- Konsantrasyonu Üzüm İle Sağlayın

Bor bakımından zengin olan üzüm, beyin sağlığı açısından tüketilmesi gereken besinlerin arasında yer almaktadır. Bor tüketiminin konsantrasyon ve hafızayı geliştirdiği de bilinmektedir.

 

8- Yaban Mersini ile Stres Savaşı

Yaban mersini yüksek oranda antioksidan içermektedir.Yaban mersini tüketmek, sinir hücreleri ile etkileşime geçerek belleği geliştirip strese karşı beyni korumaktadır.

Yorum Yapılmamış

Yorum Yap