Son Yazılar

444 90 41

info@fizomer.com

Demokrasi Bulvarı

Yahya Kaptan, İZMİT

Vücut ağrılarına dikkat edin!

Vücut ağrılarına dikkat edin!

Hayatın belirli kısımlarında her insanın vücudunun bir kısmı veya belirli bölgelerinde tam olarak bilinmeyen ağrılar oluşur. Bu ağrılar ilerleyen yaşlarda daha çok gözlense bile genç yaşlarda da ortaya çıkabilir. Vücut ağrılarına bağlı olarak halsizlik ve yorgunluk hissi görülür.

 

EN SIK GÖRÜLEN AĞRI TÜRÜ: BAŞ AĞRISI

Hem kendimizin yaşadığı hem de çevremizden en sık duyduğumuz ağrı çeşidi olan baş ağrısı başın herhangi bir noktasında başlayabilir ve başın iç kısımları haricinde, kafa derisini ve yüzü de kapsayabilir. Baş ağrısı beyindeki veya vücuttaki diğer başka bir hastalıktan dolayı kaynaklanıyorsa bu ağrı, ‘ikincil baş ağrıları’ diye sınıflandırılır. Öte yandan baş ağrısı başka hiçbir hastalığa bağlı olmayıp kendisi bir hastalık olarak ortaya çıkabilir. Yaşanan baş ağrıları alınan basit önlemlerle engellenebilir.  Karanlık ve sessiz bir ortamda dinlenmek, açık hava yürüyüşleri, masaj, sıcak duş ve soğuk kompres baş ağrılarını engelleyebilir.

 

baş ağrısı

 

BEL AĞRISI VE TEDAVİLERİ

Baş ağrısından sonra en sık görülen ikinci ağrı türü olan bel ağrısı sağlık sorunlarına işaret ettiği için önemsenmelidir. Bel ağrısını,  bel zorlanması ve duruş bozuklukları; bel kaslarına, bağlarına ve eklemlerine hasar vererek ağrıya yol açar şeklinde açıklayabiliriz.  Bel ağrısının pek çok nedeni olabilir. kireçlenme, başka bir yerden yayılmış ya da omurganın kendisinden kaynaklanan kanserler bel ağrısına neden olan önemli hastalıkların başında gelir. Bel ağrısına nedenlerinden biri de mide, karaciğer, böbrek gibi organ rahatsızlıklarının bel bölgesine yayılmasıdır. Bel ağrısı tedavisi, bel ağrısının nedenine, şiddetine, kişinin yaşına ve pek çok özelliğine göre farklı şekilde yapılabilir. Bel ağrısının tedavisinde uzman kontrolünde basit ağrı kesici ilaçlar, kas gevşeticiler kullanılabilir. Yine tam donanımlı bir sağlık kuruluşunda fizik tedavi seçenekleri denenebilir. Bunun yanı sıra ağrı bantları, masaj, lokal enjeksiyonlar ve egzersiz de bel ağrısı tedavisinde etkilidir.

 

BOYUN AĞRISI 3 KİŞİDEN BİRİNİ ETKİLİYOR

Boyun omurganın enüst taradında bulunan hareketli kısımdır. Yapılan araştırmalara göre toplumda her 3 kişiden birisi hayatı boyunca en az bir defa bu ağrılara maruz kalır. Maşa başı işlerde çalışanlar ve bilgisayar kullan kişilerde bu sorun sık sık ortaya çıkar. En sık karşılaşılan boyun ağrısı şikayetleri ise yanlış duruş, psikolojik stres, soğuğa maruz kalma, yorgunluk, uzun süreli bilgisayar kullanımına bağlı olarak gelişen mekanik boyun ağrısıdır.

 

vücut ağrılarına dikkat edin

 

OMUZ AĞRILARI SIKLIKLA YAŞANAN BİR SORUN

Anatomik yapısı nedeniyle omuz eklemi sık kullanılan bir eklem olması nedeniyle günlük hayatta sıklıkla yaralanmalara neden olabilecek bir yapıdadır. Omuz ekleminde en sık karşılaşılan sağlık problemi, sıkışma sendromudur.  Yaşanan bu ağrılar çeşitli faaliyetler nedeniyle ortaya çıkabilir. Yaş, cinsiyet, eklem kısıtlılığı, önceden geçirilmiş ve tam tedavi edilmemiş yaralanmalar, kas güçsüzlükleri ve esneklik yetersizliği gibi fiziksel bozukluklar, kaslar arasındaki kuvvet dengesizliği, yorgunluk ve aşırı yüklenme, omuz sakatlanmalarını etkileyen faktörlerdir.  Omuz ağrılarının önüne geçmek için ise etkili yöntemler bulunmaktadır.

 

Buz Tedavisi: Ağrıyan bölüme buz tedavisi uygulamak kasların rahatlamasına yardımcı olur. Buz kalıpları havluya sarılarak ağrıyan bölgeye uygulanmalıdır.

Egzersizler: Omuzu yavaş yavaş aşağı ve yukarı doğru oynattığınız egzersizler sizlere yardımcı olabilir. Bazı durumlarda hareket etmek acı verebilir. Çok zorlamadan omuz oynatılmaya çalışılmalıdır. Hareketsiz kalmak ağrıların artmasına neden olabilir.

Stres Faktörü: Günlük hayatta yaşanan stres ve gerginlik kas ağrılarının artmasına neden olabilir. Bu nedenle yaşadığınız omuz ağrıları bud urumlardan kaynaklanıyorsa kendinizi rahatlatmalı ve stresten uzak durmalısınız.

 

SIK GÖRÜLEN SORUN DİZ AĞRILARI

Diz kapağının vücudumuz için ne denli önemli bir parça olduğunu o bölgede yaşanan bir sorun olduğunda fark ediyoruz. O bölgede oluşan diz önü ağrısı ise ortopedik rahatsızlıklar arasında sıkça görülüyor. Merdiven çıkarken zorluklar yaşıyorsanız ya da uzun süren diz ağrıları çekiyorsanız sorununuz diz önü ağrısı olabilir. Toplumda oldukça sık rastlanan bu sorunun tedavisi için ise mutlaka egzersizler yapmalısınız. Bu sorunun atlatmak için uyluk arkası (Harmstring) germe, elastik bant egzersizi ve diz stabilizasyonu egzersizleri mutlaka yapmanız gerekiyor. Sık görülen bu ağrılar için ise en son tedavi yöntemi cerrahi müdahale.

Yorum Yapılmamış

Yorum Yap