Son Yazılar

444 90 41

info@fizomer.com

Demokrasi Bulvarı

Yahya Kaptan, İZMİT

Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir?

topuk dikeni

Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir?

Duruş bozukluğu yaşayan, aşırı kilolu olan , yoğun egzersiz yapan insanlarda ayakta topuk dikeni oluşabilir. Topuk dikeninin, insanlarda genellikle sabah yataktan kalkarken iç ayak kısmına basmakta zorlanması gibi bir belirtisi vardır. Fakat tam ve doğru teşhisi bir sağlık kuruluşuna giderek öğrenebilirsiniz. Fizomer’de özel sağlık sigortası kapsamında birçok tedaviden yararlanabileceğinizi unutmayın. Bu yüzden belirtileri netleştirmek ve erken teşhis için Fizomer’e uğrayın.

 

Topuk dikeni tedavi edilmediği takdirde yaşanan yürüyüş bozukluğu ile beraber eklem kireçlenmeleri oluşabilir. Kronik bir duruma dönüşebilir, aktiviteler aynı seviyede tutamayabilir ve topuk dikeni sizin yürüyüş şeklinizi değiştireceği için; ayak, diz, kalça ve sırt problemleri yaşanabilir. 

ayak dikeni

Topuk Dikeni Nedir? Neden olur? 

Topuk dikeni genellikle ayağın altında bulunan bir tendonun kısalmasıdır. Sorun ayağın yaylanmasını sağlayan bir kasın topuğa bağlandığı yerdeki kısalıktır. Topuk dikeni topuk kemiğinin alt kısmında kalsiyumun birikmesiyle oluşan kemiksi bir çıkıntıdır. 

Kadınlarda daha çok rastlanan topuk dikeninin nedenleri arasında; aşırı egzersiz yapmak, fazla ayakta kalmak, kilo almak, iç tarafı desteksiz ayakkabı giymek (düz sandalet, parmak arası terlik, topuklu ayakkabı vb.) gibi nedenler yer alıyor. Uzun süreli olarak ayağınıza tam olarak oturmayan ve ortopedik olmayan ayakkabılar giymeniz de topuk dikeni nedenidir. Ayrıca düztaban, ayak kavisi yüksek kişiler, diyabet (şeker) hastaları, eklem romatizması veya eklem dejenerasyonu olanlar bu rahatsızlığa daha yatkın oluyor. 

Eğer yürüme bozukluğunuz varsa bu topuk dikeni oluşma riskinizi artırır. Aşırı egzersiz, ayağa yük bindiren iş ve sporlar sonucu aşırı yüke maruz kalan topukta diken oluşma riski yüksektir. 

 

Belirtileri Nelerdir? 

Sabah yataktan kalkma sonrası ilk birkaç adımda şiddetli topuk ağrısı ve bu ağrı kendiliğinden yürüme ile geçiyorsa 

-Gün içinde uzun süre oturulduğunda ilk kalkmada ağrı oluşur, 

-Gün içinde uzun süre yürüyüşler yapıldığında ağrı hissedilir 

-Gün topuk ağrılarına da oldukça sık rastlanır. 

-Topuk dikeninde uzun süre yürümek ve dinlenmek ağrıyı artırır. Dokudaki iltihap iyileşmeyene kadar ağrı geçmez. 

-Geceleri ayağa yük bindirilmediği için ağrı görülmez. 

 

topuk dkeni

Topuk Dikeni Nasıl Geçer?  Tedavisi Nasıldır? 

-İlk tedavisi istirahattir. Ayağın üzerindeki baskının azaltılması ve aşırı yükleme yapmamaya dikkat edilmesi gerekir. 

-Topuk dikeninin nedenlerinden biri olan duruş, yürüme bozukluğunun olup olmadığı muayene edilerek belirlenmelidir. Varsa ilk etapta bu durum iyileştirilmelidir. Duruş bozukluğunun giderilmesi akabinde topuk dikenine de etki edecektir. 

-Topuk Dikeni belirti hafifletmek için de, ağrılı bölgeye, günde iki, üç defa, yirmi dakika süreyle buz uygulayabilirsiniz. 

-Evde de yapılabilecek uygun egzersizlerle beraber topuk dikeni ağrıları azaltılabilir ve kontrol altına alınabilir. 

-İlaç ve doktor tedavisine gerek kalmadan geçebildiği gibi ileri boyutlara gelen rahatsızlıklarda doktora başvurmak gerekir. 

-Fizik tedavi de etkili yöntemlerden biridir. 

-Doktorlar tarafından önerilecek olan bölgesel iğne tedavisi de ciddi boyutlara varan  tedavi için etkilidir. Kortizon (steroid) veya PRP enjeksiyonları yapılabilir. Yan etkileri yoktur. 

-Nadiren de olsa topuk dikeninin egzersiz ve ilaç takviyesiyle geçmeyecek riskli boyutlara gelmesi sonucunda ameliyat uygulaması yapılabilir. 

2 Yorumlar
  • Muratkra
    1 Kasım 2017 at 14:17

    Bende topuk dikeni sorunu yaşıyorum. Tedavi için randevu mu almam gerekiyor?

Yorum Yap