Son Yazılar

444 90 41

info@fizomer.com

Demokrasi Bulvarı

Yahya Kaptan, İZMİT

Spor sakatlıkları olmaması için bu hareketleri yapın!

Spor sakatlıkları olmaması için bu hareketleri yapın!

Fiziksel aktivite sağlığımız için gerekli olan hayat alışkanlıklarımızın biri olmalıdır. Ancak bu aktiviteyi yaparken spor sakatlıkları yaşanmaması için öncesi ve sonrasında bazı hareketleri yapmak da önem taşımaktadır.
SPOR SAKATLIKLARI SAĞLIĞINIZI TEHDİT EDEBİLİR

Spor sakatlıkları, çoğu kişinin başına gelebilen bir durumdur. Hangi spor dalı olursa olsun bu tarz durumların yaşanmasının nedeni spor öncesinde ısınma rutinin yapılmamasıdır. Yaptığınız spordan alacağınız verimi daha sağlıklı yapmak adına almanız gereken bir takım önlemler vardır. Eğer spor öncesi ve sonrasında yapılması gereken bu önlemleri almazsanız sağlık için yaptığınız spor, sağlığınızı tehdit edecek rahatsızlıklara neden olabilir.

 

YANLIŞ EGZERSİZ PROGRAMI

Spor sakatlıkları konusunda en çok rahatsızlıklar genelde; kasık, baldır ve uyluk adalesinde zorlanma, yırtılmalar, diz bağlarında kopma, menüsküs yaralanması, ayak bileğinde burkulma, kıkırdakta hasar, omuzda çıkma ve adalelerde zorlanma görülebilmektedir. Yanlış yapılan egzersizler ve özellikle öncesinde ısınma hareketlerinin yapılmaması, kişinin kendini çok zorlaması bu gibi sorunları ortaya çıkarabilmektedir.

 

Spor sakatlıkları
ISINMA VE GERME HAREKETLERİ

Spora başlamadan önce eğer fiziki olarak bir rahatsızlığınız varsa bunu hocanızla görüşmelisiniz. Boyun düzleşmesi, boyun ve bel fıtığı gibi sorunları olanlara başlangıç aşamasında daha uygun egzersiz planları hazırlanarak yaşanabilecek spor sakatlıkları önlenebilir. Spor öncesinde mutlaka ısınma hareketlerini uygulayın. Koşma aktivitesi sadece kollar ve bacakları çalıştıracağından bunun öncesinde tüm kaslar için uygulanabilecek ısınma hareketleri uygulanmalıdır.

 

SPORDAN SONRA SOĞUMA HAREKETLERİ

Yapılan ısınma ve germe hareketleriyle kasların boylarında uzama meydana gelir. Yapılan bu hareketlerle vücudunuz yapacağınız egzersiz programına uygun durumda olur. Spor esnasında ise yapacağınız hareketlerin vücudunuza gerekenden fazla yük bindirmemesi gerekir. Aksi takdirde menüsküste yırtılma gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Spordan sonra da mutlaka soğuma hareketlerini uygulayarak kas iskelet sistemi yaralanmalarını önleyebilirsiniz.
Spordan önce yapılabilecek ısınma hareketleri;

ısınma hareketleri

 

Spordan sonra yapılabilecek soğuma hareketleri;

soğuma hareketleri

Yorum Yapılmamış

Yorum Yap