Son Yazılar

444 90 41

info@fizomer.com

Demokrasi Bulvarı

Yahya Kaptan, İZMİT

Skolyoz Tedavisinde Düzenli Egzersizin Önemi

Skolyoz Tedavisinde Düzenli Egzersizin Önemi

Omurgadaki anormal derecedeki eğrilikler olan skolyoz, eğrilik ve ağrı şiddetine göre farklı gruplara ayrılır. Tedavisi de çeşitlerine göre değişmektedir. Tedavide önemli olan unsur ise düzenli egzersizdir.

 

FARKLI TÜRLERİ VARDIR

Halk arasında omurga eğrili olarak da tabir edilen skolyoz, omurganın yere dik şekilde uzanması gerekirken anormal bir şekilde eğrilik olmasıdır. Fonksiyonel ve İdiyopatik olarak da iki gruba ayrılmaktadır. Bunların içerisinde hastanın yaşadığı ağrı ve skolyozun eğrilik durumuna göre de farklı gruplara ayrılmıştır.

 

TEDAVİYİ GECİKTİRMEYİN

Fonksiyonel skolyozda yapısal değişiklikler bulunmamaktadır. Diğer türlerine göre daha hafif sayılabilen fonksiyonel skolyozun ortaya çıkmasına genellikle patolojik bir sorun neden olur. Hastanın günlük yaşantısındaki alışkanlıklarından dolayı ortaya çıkar. Eğer tedavi edilmezse ilerle ihtimali ve strüktürel skolyoza dönüşme ihtimali de vardır.

 

 

EN SIK KARŞILAŞILAN İDİYOPATİK

Diğer bir tür olan idiyopatik skolyoz en sık karşılaşılan rahatsızlıklarındandır. Yapısal değişiklikler vardır. Omurgadaki eğriliğin kesin nedeni burada belli değildir. Kaslarda kısalma ve zayıflama da görülür. İdiyopatik Skolyoz, her yaş ve eğrilikte derecesine göre farklı olarak değerlendirilmektedir.

 

EĞRİ ŞEKİLLERİNE GÖRE FARKLILAR

Bu rahatsızlıkta eğrilik şeklinde göre C ve S skolyoz olarak, şiddetine göre inklinuar, kollabe gibi sınıflara ayrılabilmektedir. Hastalığının tedavisi için öncelikle hastadaki eğrilik ve ağrı şiddeti tespit edilir. Bunlar sonrasında ise tedavi süreci belirlenir. Eğer hastadaki eğrilik 20 derece ve altında ise belirlenen egzersizlerle tedavi edilebilir.

 

 

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Skolyoz 20 ve 50 derece arasındaysa korse ile egzersiz tedavisi uygulanır. 50 derece üstündeki eğriliklerde ise cerrahi müdahale uygulanmaktadır. Bu rahatsızlığı olanlarda vücut normal bir şekilde gözükmez. Duruş bozukluğu gözle görülür olarak fark edilebilir. Duruş bozukluğundan dolayı göğüs kafesi içindeki organlar dışarıya doğru itilebilir.

 

PİLATES VE YÜZME

Hastalığın tedavisinde mutlaka egzersize de başvurulur. Postür düzeltme sonrasında kas kuvvetlendirmek önemli olduğundan düzenli egzersiz yapılması gerekmektedir. Reformer Pilates ile yüzme egzersizleri bu alanda tercih edilebilecek en uygun spor türlerindendir. Ancak bu egzersizlere başlamadan önce de mutlaka doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Skolyoz tanısı ve tedavisi Fizomer’de başarıyla gerçekleştirilmektedir.

Yorum Yapılmamış

Yorum Yap