Son Yazılar

444 90 41

info@fizomer.com

Demokrasi Bulvarı

Yahya Kaptan, İZMİT

Romatizma Ağrıları Nasıl Geçer?

romatizma

Romatizma Ağrıları Nasıl Geçer?

Romatizma, tüm dünyada milyonlarca insanı etkileyen, bağışıklık sistemindeki sorunlar nedeniyle eklemlerin iç yüzeyinde iltihaplanmalara neden olan kronik bir rahatsızlıktır. Uzun dönemli, tedavi edilmeyen romatizma, oluştuğu eklemlerin hareket kabiliyetini kısıtlar.

Romatizmaya iyi gelen yiyecekleri günlük beslenmenize ekleyerek eklem ağrılarını hafifletebilir, şişliği ve iltihaplanmanın şiddetini azaltabilirsiniz. Herhangi bir besin takviyesi kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışın. Fizomer’de muayene olabilir, hastalığınızın durumuyla ilgili bilgi alarak tedavi olabilirsiniz.

 

ROMATIZMA AĞRILARINA NE İYİ GELİR?

nar özüNar özü: Son bir kaç  yılda nar özünün romatizma ağrısının üzerine etkileri olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Nar özünün kemik ve kıkırdaklarda oluşan iltihaplanmayı azalttığı belirlenmiştir.

Düzenli olarak nar suyu ya da nar özü tüketmek romatizmal ağrıların ve şişliklerin azaltılmasına yardımcı olabilir ancak bu alanda kesin bir kanıt için daha çok bilimsel araştırma yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

 

ROMATIZMAYA BAĞLI İLTİHAPLI HASTALIKLAR İÇİN 

Balık: Balık, özellikle somon, ton gibi soğuk su balıkları bol miktarda omega yağ asidi içerir ve omega 3 yağ asitlerinin romatizmaya bağlı iltihaplı hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.

Haftada en az 3 öğün balık tüketerek romatizma ağrılarını azaltabilir ve eklemleri etkileyen iltihabın yayılmasını yavaşlatabilirsiniz.

Eğer romatizma nedeniyle düzenli ilaç kullanıyorsanız balık yağı kapsülü gibi besin desteklerini kullanmadan önce doktorunuza danışın.

 

ROMATIZMADA EKLEM SERTLEŞMESİNİ AZALTMAK

keten tohumu

Keten Tohumu: Balıkta olduğu gibi keten tohumu da yüksek oranda omega 3, omega 6 yağ asidi ile besin lifi benzeri bir madde olan “lignan” içerir.

Günlük olarak tüketilen keten tohumu eklem ağrılarını hafifletirken eklem sertleşmesini azaltabilir.

Keten tohumu içerisinde bulunan lif bazı ilaçların emilimini azaltabileceğinden, düzenli ilaç kullananların herhangi bir yan etkiye karşı korunmak adına keten tohumu kullanmaya başlamadan önce doktora danışmaları tavsiye edilir.

 

ROMATIZMAL EKLEM ŞİŞLİKLERİ İÇİN

frenk üzümü

Hodan Otu, Frenk Üzümü: Bitki tohumlarında bulunan doğal bir omega-6 yağ asidi olan “gamma-linolenik asit” doğal bir iltihap önleyicidir, romatizma nedeniyle meydana gelen iltihaplanmayı ve dolayısıyla eklem şişliklerini azaltabilir.

 

ROMATIZMADA KAS DOKUSUNU GELİŞTİRMEK İÇİN

yumurta

Yumurta: Sağlıklı doku, kemik ve eklemler için sülfür gerekir ve sülfür yumurtada bol miktarda bulunur.

Aynı zamanda B vitamini bakımından zengin olan yumurta kas dokusunun ve eklem dokusunun gelişmesine katkıda bulunur.

Yorum Yapılmamış

Yorum Yap