Son Yazılar

444 90 41

info@fizomer.com

Demokrasi Bulvarı

Yahya Kaptan, İZMİT

Parkinson Hastalığı Erken Teşhisle Yavaşlatılabilir

Parkinson Hastalığı Erken Teşhisle Yavaşlatılabilir

Hareket işlevimizi yapan çekirdek hücrelerin zarar görmesiyle yaşanan Parkinson hastalığı toplumda sıklıkla görülen nörolojik hastalıklardandır. Erken teşhisle uygulanan tedaviyle birlikte kişi normal hayatına en az engelle devam edebilmektedir.

 

PARKİNSON NE SIKLIKLA GÖRÜLÜR

Kişinin beynindeki hareketi gerçekleştiren çekirdek hücrelerin hasarlanması sonucunda yaşanan Parkinson hastalığı Alzheimer hastalığı sonrasında nörodejeneratif hastalıklar arasında en çok rastlanan hastalıktır. Kişilerde genelde 50-60 yaş aralığında ortaya çıkmaktadır. Toplumda görülme sıklığı da 50-60 yaş arasında 100 bin kişide 17,4; 70-80 yaş arasında ise 93,1’dir. Yaşam boyu bu rahatsızlığı yaşayanların oranı ise yüzde 1,5 olarak belirlenmiştir.

 

parkinson

BU BELİRTİLERLE ORTAYA ÇIKIYOR

Parkinson hastalığı eğer erken teşhis yapılmaz ve gerekli uygulanmazsa ilerleyen bir hastalıktır. Tedaviyle birlikte hastalar hareketlerini daha rahat yapabilir. Ancak tedavi edilmemesi durumunda kimi hastalar tüm hareket becerilerini yitirebilmektedir. Parkinson rahatsızlığında en belirgin belirtisi kişinin hareketlerinin yavaşlaması, titreme, denge kaybı ve sertlik olmaktadır. Bu belirtiler dışında kişilerde; maska yüz ifadesi, zor anlaşılacak konuşma, küçük ebatlarda yazı yazma, el ve ayak hareketlerinde zorluk/yavaşlık belirtileri de görülebilmektedir.

FİZİK TEDAVİNİN ÖNEMİ

Parkinson hastalığı yaşayan birinde yürürken kol salınımları da olmayabilir. Bu durum da rahatsızlığın belirtilerinden biri olabilir. Parkinson hastalarında koku duyularında azalma ve kabız gibi sorunlar da görüldüğü bilinmektedir. Hastalık tedavisinde doktor kontrolünde ilaç tedavisi de uygulanacağı gibi fizik tedavinin de önemli bir rolü vardır. Uygulanacak fizik tedavi ve rehabilitasyonla birlikte hastalık belirtilerinin azalması, hastanın psikolojisine olumlu katkı sunmak, egzersiz ile beslenmenin bu sayede düzenlenmesi ve kişinin sosyal ilişkilerinin hastalık yüzünden etkilenmemesi amaçlanır.

 

Parkinson Hastalığı

HAREKET VE KASLARI GELİŞTİRİYOR

Parkinson hastaları için uygulanacak fizik tedavi ve rehabilitasyonda hastanın eklem hareket açılarını artırılması amaçlanır. Kas güçlendirilmesi için egzersizler uygulanır. Hasta, bu tedaviyle denge ve koordinasyon becerisini yitirmeden geliştirir, eklemlerinde yaşanan kasılma veya donmalar önlenir, yaşanabilecek kamburluk da önlenir. Hastaların günlük hareketleri sınırlanmaz. Yürüyüşlerindeki zorlanmalar azalır ve kişinin kaslarındaki sertlikler de bu sayede azalır. Ayrıca rehabilitasyonda uygulanacak solunum egzersizleriyle birlikte bu fonksiyonları da normal seviyelere gelir.  

Yorum Yapılmamış

Yorum Yap