Son Yazılar

444 90 41

info@fizomer.com

Demokrasi Bulvarı

Yahya Kaptan, İZMİT

Dokular arası boşlukta proteinden zengin sıvı birikimidir. Lenf sisteminde veya lenf nodüllerindeki hasar ya da tıkanma sonucunda gelişir. Dokular arasında bulunan sıvının büyük bir çoğunluğu venöz sistemle (toplardamar), geri kalan bölümü ise lenf sistemi ile geri alınarak kan dolaşımına aktarılır. Herhangi bir patoloji gelişirse lenf sisteminin geri alması gereken sıvı alınamaz, dokular arasında birikmeye başlar ve lenfödem tablosu gelişir.

İKİ ŞEKİLDE GELİŞİM GÖSTERMEKTEDİR

PRİMER LENFÖDEM; Primer lenfödem de kişi lenf sistemi yetersiz olarak doğar ancak hiç belirti vermeden uzun süre kişi hayatını ödemsiz olarak devam ettirebilir, fakat gelişebilecek herhangi bir travma, enfeksiyon lenfödem tablosunu ortaya çıkarabilir.

SEKONDER LENFÖDEM; lenfödemin en sık rastlanan tipi herhangi bir operasyon sonucu örneğin meme cerrahisi sonrasında lenf nodüllerinin alınmasına bağlı gelişen lenf ödem tablosu

BELİRTİLER:

  1. Erken evrede yumuşak gode bırakan ödem.
  2. Eklem katlantılarının derinleşmesi
  3. Lenfödem ağrısızdır.
  4. İleri evrelerde fibrozis

TEDAVİ

KOMPLEX BOŞALTICI FİZYOTERAPİ İKİ FAZDAN OLUŞUR; BOŞALTIM FAZI:BU FAZ DORT EVREDEN OLUŞUR MANUEL LENF DRENAJI – CİLT BAKIMI – KOMPRESYON BANDAJI – EGZERSİZ BOŞALTIM FAZI HASTAYA HERGUN UYGULANMALIDIR.

KORUMA FAZI: BU FAZ DORT EVREDEN OLUŞUR VE BOŞALTIM FAZI BITTIKTEN SONRA UYGULANIR HAFTADA BIR – IKI DEFA MANUEL LENF DRENAJI – CİLT BAKIMI – EGZERSİZ – KOMPRESYON ÇORABI.
MANUEL LENF DRENAJI: MLD Özel bir tekniktir eğitim gerektirir. Amacı sıvının diğer sağlam lenf nodüllerine aktarmak, özel el tutuş şekilleri vardır. Cilde nazik ve ritmik bir basınç uygulanır. Bu teknik derinin tam altındaki yüzeysel lenf damarlarına hafif basınçla uygulanır.
LENF DRENAJI İLE: Örneğin; Kol ve bacaklardaki sıvı vücudun sağlam yerlerindeki lenf nodüllerine aktarılır ancak drenaja önce merkezden başlanır sonra kol ve bacak en son parmaklara ulaşılır, her drene edilen bölge tekrarlanarak nodüle tekrar aktarılır. Örneğin, göğüs cerrahisine bağlı sağ lenf nodülleri alındıysa ve sağ kolda lenfödem gelişti ise buradaki sıvı sol koltuk altı lenf ve sağ kasık lenf nodüllerine aktarılır. Bölgeye göre süre değişmekte olup ortalama bir saat sürmektedir. Hasta ilk gün seansa başlamadan önce değerlendirilir, gerekli ölçümler yapılır ve kaydedilir. Her bir seans ortalama bir saat sürer, seansta hastaya 45 dakika süren manuel lenf drenagı uygulanır, özel bir kremle cilt bakımı ve bandajlama yapılır, hastaya uygun ev egzersizleri verilir, bandaj bir sonraki seansa kadar tedavi bölgesinde kalır tedavi süresi hastaya göre değişmekte olup ortalama 10-15 seans sürmektedir. Tedavi uygun yapıldığı takdirde başarı oranı yükselir. Koruma fazında, boşaltım fazının sonunda hastanın uygun çorap ölçüsü alınır ve hastaya koruma fazında yapacakları konusunda bilgilendirme yapılır, hasta her gün cilt bakımını ve egzersizlerini yapar. Kompresyon çorabı her gün dikkatli bir şekilde, aksatılmadan giyilmesi gerekir. Hastaların en çok sordukları sorular, yazın bu çorabı giyebilecek miyim, basıncı beni rahatsız eder mi, kolum ya da bacağım tekrar şişer mi, bu soruları şu şekilde açıklanabilir; çorapta uygun hava boşlukları olduğu için sıcaklık olarak rahatsız etmez, çorap ekstremiteyi (kol-bacak) koruyacağı için uygun basınçta olması gerekir ancak bu basınca hastalar bir süre sonra alışmaktadır, çorap her gün düzenli bir şekilde giyilip egzersizler ve cilt bakımı yapıldığı takdirde koruma fazı başarılı olacaktır.