Son Yazılar

444 90 41

info@fizomer.com

Demokrasi Bulvarı

Yahya Kaptan, İZMİT

Kireçlenme Nedir ve Nasıl Önlenebilir?

Kireçlenme Nedir ve Nasıl Önlenebilir?

Kıkırdaklardaki hasar sonucunda ortaya çıkan kireçlenme günlük aktivitelerimizi kısıtlayabilir. İlerleyen yaşlarda sıklıkla görülen kireçlenmeyi önlemek için düzenli egzersizi ve sağlıklı beslenmeyi hayatımızın merkezinde tutmalıyız.

Kireçlenme İlerleyen Yaşlarda Görülüyor

Tıp literatüründe karşılığı osteoartrit olan kireçlenme, en sık rastlanan eklem rahatsızlıklarındandır. Çoğunlukla sık kullanılan diz, parmak ve bilek gibi eklemlerde görülebilen kireçlenmenin vücudun her eklem noktasında da olabilir. Kıkırdakların zamanla aşınması sonucunda ortaya çıkan kireçlenmenin, genellikle ilerleyen yaşlarda görülebilir. Kıkırdak tahriplerine; romatizmalı hastalıklar, eklem bölgesindeki yaralanmalar da etki edebilir.

 

kireçlenme

Doktorunuza Danışın

Kireçlenmenin belirtileri yavaş geliştiği için hayatımız boyunca kireçlenme problemini önleyebilmek ya da yavaşlatmak adına bazı hususlara dikkat etmemiz gerekebilir. Öncelikle eklemlerinizde ağrı, şişme ve sertlik uzun süredir varsa mutlaka doktora görünmelisiniz. Hastalıklar veya yaralanmalar dışında da eklemlerin sık kullanılmasından dolayı kireçlenmenin olduğu bölgelerdeki kemik sağlığını güçlendiren beslenme ve egzersizleri doktor kontrolünde gerçekleştirmelisiniz.

Tedavi Yöntemleri

Kireçlenme rahatsızlığıyla yaşamınızda hareketliliğiniz kısıtlanabileceği için kilo kontrolünüze de mutlaka dikkat etmelisiniz. Egzersiz ve kilo kontrolü dışında kemiklerinizi doktor tarafından tavsiye edilen ilaçlarla güçlendirebilirsiniz. Eğer bunlar da yeterli olmazsa enjeksiyon tedavisi uygulanabilir, protez olarak da bilinen eklem replasmanı ameliyatıyla hasarlı kıkırdak tedavi edilebiliyor. Hasarlı kıkırdağa yerleştirilen implantlar sayesinde kişiler daha rahat hareket edebiliyor.

 

omega 3 içeren besinler

Kireçlenmeyi önlemek için dikkat edilmesi gerekenler;

• Düzenli olarak egzersiz yapılmalı,
• Boy ve yaşımıza göre uygun olan ideal kilo korunmalı,
• İltihap azaltıcı özelliği bulunan gıdalar ve Omega-3 içeren besinler tüketilmeli,
• Doktorunuz tarafından önerilen fizik ve tedavi yöntemleri uygulanmalı,
• Doktorunuz tarafından zararlı görülmediği müddetçe kaplıca tedavisi de uygulanabilir.

Yorum Yapılmamış

Yorum Yap