Son Yazılar

444 90 41

info@fizomer.com

Demokrasi Bulvarı

Yahya Kaptan, İZMİT

Kilo Kontrolü İçin 5 Önemli Faktör

Kilo Kontrolü İçin 5 Önemli Faktör

Kilo kontrolü en az kilo vermek kadar önemli bir konudur. Hatta kilo kontrolünü sağlamak kilo vermekten daha zordur. Sağlıklı bir kilo kontrolü için doğru besinleri seçmek gerekiyor. BBC’nin Obezite Hakkındaki Gerçekler isimli belgeselinde de obeziteyle mücadele etmenin tamamen iradeye bağlı olmadığı verilen bilgilerle anlatılmış.

 

1- Bağırsak mikropları

Yapılan araştırmada ikiz kardeşlerden birinin diğerinden 41 kilo daha ağır olduğu belirleniyor. İki kardeş 25 yıl boyunca takip ediliyor. Araştırmada iki kardeşin farklı kilolarda olmasının nedeninin bağırsaklarda yaşayan mikroplara bağlı olduğu saptanıyor. Yediğimiz her besinle birlikte bağırsaklarımızdaki mikropları da besliyoruz.

Araştırmada ikiz kardeşlerden alınan dışkı örnekleri sonucunda birinin vücudunda çok çeşitli mikroplar bulunduğu, diğerinde ise çeşitliliğin az olduğu belirlendi. Sonuca göre ise ‘ne kadar çok çeşitlilik varsa o kadar zayıf olunduğu’ saptandı. Bu araştırmada 5 bin kişide de aynı sonuçlara ulaşıldı.
Bağırsaktaki mikrop çeşitliliğini artırmak için ise lifli gıdalar ile birlikte yapılan sağlıklı ve besin çeşitliliğinin olduğu bir diyet gerekiyor. Lifli gıdalar arasında; tam tahıllı kahvaltı gevrekleri, armut ve kabuksuz meyveler, brokoli-havuç vb sebzeler, fasulye, baklagiller, sert kabuklu yemişler bulunuyor.

 

kilo kontrolü

 

2- Genetik piyango

Bazı insanlar diyet ve spora rağmen kilo kontrolünde zorlanabiliyor. Bu durumun ağırlımızın yüzde 40-70’indeki genetik mirastan kaynaklı olduğu belirlendi. Yapılan araştırmada bir kişinin iştahlı olması, hangi yemekleri sevdiği, nasıl kalori yaktığı, vücudumuzun yağlarla mücadele etmesinde genetiğin etkin rol oynadığı saptandı.

Kilomuzu etkileyen 100 gen bulunuyor. Bunlardan biri olan MC4R ise her bin kişiden birinde kusurlu olarak bulunuyor. Bu gen beyindeki açlığı ve iştahı kontrol etmekte. Bazı kişilerde bu gen kusurlu olunca açlık hissi daha fazla oluyor. Tabii bu durumda olan kişiler yine de diyet ve sporla fazla kilolarını engellemekten vazgeçmemelidir.

 

vücut saati

 

3- Vücut saati

Vücudumuz kalorilere karşı gündüz daha etkili bir şekilde mücadele ediyor. Bu yüzden de ne kadar geç yemek yersek kilo alma olasılığımız da o kadar artıyor. Vücudumuz gece gündüze göre daha az aktif olduğu için kalorilere karşı mücadele de azalıyor.

Akşam saat 19.00’dan önce yemek faslının kapatılması tavsiye ediliyor. Uyku saatine kadar vücut ancak o zamana kadar alınan kalorileri yakabiliyor. Bu da sizin kilo vermenizi/almamanızı sağlıyor.

Kahvaltıyı atlamamak bu konuda çok önemli bir nokta. Erken bir saatte yapılan sağlıklı bir kahvaltı (protein, karbonhidrat içerikli besinler) uzun süre tok kalmanızı sağlar. Aynı şekilde öğle yemeğinde de besin değeri yüksek ürünleri tercih etmelisiniz. Akşam yemeğiniz ise diğer öğünlere göre hafif ve tokluk hissi veren besinlerden olmalı.

 

4- Beyninizi kandırın

Eğer kilo alıyor, sağlıksız besinler tüketiyorsanız yeme alışkanlıklarınızı değiştirin. Görsel olarak cazip gelen ürünleri tüketmemek için kendi iradenize güvenin. Bunun için ise mutfağınızda biraz değişiklik yapın. Atıştırmalık tatlılar, sağlıksız ürünleri mutfağınızda bulundurmayın. En azından göz önünde olmasınlar. Bunların yerine büyük bir kaseye meyve ve sağlıklı atıştırmalıkları koyun, göz önünde bunlar olsun.

Araştırmada, insanların porsiyonlarının yüzde 5-10 oranında azalmasının kişiler tarafından fark edilmediği belirleniyor. Bunu hayata geçirin. Önerilen sağlıklı porsiyon oranlarını dikkate alın, kendiniz de yemeklerinizi küçük tabaklar da yemeye başlayın.

 

beyninizi kandırın

 

5- Hormonlar

Yeme isteğimiz hormonlarımız tarafından kontrol ediliyor. Bu konudaki bariatrik tedavisi de mide küçültmeden de öte hormonları bu yönden değiştirmeyi amaçlıyor. Bu tedavi bizim kendimizi tok hissetmemizi sağlayan hormonların daha çok çalışmasını sağlıyor. Ameliyatında ise midenin yüzde 90’ı alındığından dolayı sadece vücut kitle endeksi en az 35 olan kişilere uygulanabiliyor.

 

İngiltere’deki araştırmada bu tedaviyle iştahı kontrol eden bağırsak hormonları yaratmayı başaran araştırmacılar, hastalara üç karma hormon enjeksiyon ediyor. Hastaların bununla daha az açlık hissettiğini ve bununla birlikte daha az yemek yediğini belirtiliyor.

Yapılan bu araştırmadaki karışım sağlıklı bulunursa obeziteye karşı mücadele edenleri ideal kilolarına indirebilmek için kullanılacak.

 

Kaynak : https://www.bbc.com/turkce/haberler-43947800?ocid=socialflow_facebook

Yorum Yapılmamış

Yorum Yap