Son Yazılar

444 90 41

info@fizomer.com

Demokrasi Bulvarı

Yahya Kaptan, İZMİT

Kemik Sağlığı İçin Almanız Gereken Besinler

Kemik Sağlığı İçin Almanız Gereken Besinler

İlerleyen yaşlar itibariyle daha fazla görülmeye başlayan kemik erimesi ve güçsüzlüğü gibi durumlar, erken dönemde dikkat edilecek beslenme ve alışkanlıklar sayesinde durdurulabilir.

 

İLERİ YAŞTA GÖRÜLEBİLİYOR

Yaşımız ilerledikçe sağlığımızda sorunlar da yaşanmaya başlar. Kemik sağlığı da yaş ilerledikçe etkilenir. Kemiklerimiz önceki gibi güçlü olmayabilir, güçsüzleşen kemikler de daha kolay bir şekilde kırılabilir. Yaşlılık döneminde yaşanan kırıkların nedeni de budur. Kemik erimesi gibi sorunlar daha çok kadınlarda görülebilir. Genetik olarak da görülen bu durumu engellemek için en önemli iki faktör ise sağlıklı yaşam ve beslenmedir.

 

GEBELİKTE BESLENMEYE DİKKAT EDİN

Kemiğin yapısında bulunan kollajen ve bu yapıyı güçlendiren kalsiyum ve fosfat vardır. Bu yapıyı güçlendirecek besin tüketimi yapılamazsa yaş ilerledikçe kişide kemik erimesi ve kemik yoğunluğunun azalmasına neden olur. Kemik sağlığının güçlü olması anne karnında başlar. Gebelik döneminde anne vitaminlerini aksatmadan almalı ve tükettiği besinlere de dikkat etmelidir. Öte yandan 30 yaşına kadar da kemik açısından yararlı olan vitamin tüketiminin yapılması ilerleyen yaşlarda kemik sağlığında sorun yaşanmaması için önemlidir.

 

kemik sağlığı

KIRMIZI ET FAZLA TÜKETİLMEMELİ

35 yaş sonrasında kişide kemik kitlesi yavaşlar, kadınlarda menopozla birlikte kemikler daha hızlı bir şekilde zayıflayabilir. Bu döneme kadar kemik sağlığı için aldığımız besinlerin kalsiyum emilimini önlemeyen besinler olmasına dikkat etmeliyiz. Örneğin, kırmızı et içerisindeki protein kemiklerin kalsiyum emilimini engelliyor. Fazla tüketimi kemik sağlığı açısından iyi olmayacağı için, kırmızı et tüketimini dengeli yapmalı ve tüketirken yanında mutlaka yeşil salatalık tüketilmelidir.

 

omega 3

 

Kemik sağlığı açısından yararlı olan D vitamini, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve Omega-3 içeren ürünler;

 

  • D vitamini; yumurta, sardalye, ringa, somon ve ton balığı
  • Omega-3; Keten tohumu, çiğ sert kabuklu yemişler, lüfer, tereyağı ve yumurta
  • Protein; Kuru-tuzsuz sert kabuklu yemişler, avokado, baklagiller
  • Potasyum; Baklagiller, avokado, muz, kuru kayısı, kuru erik, avokado, yoğurt
  • Magnezyum; Tatlı patates, yulaf ezmesi, kuşkonmaz, marul, bezelye, balkabağı, şeftali, mercimek, fındık, ceviz, tam buğday, yağlı tohumlar
  • Kalsiyum; Süt ve süt ürünleri, badem, ceviz, fındık, hindistancevizi, sarımsak, soğan, incir, avokado, elma, armut, muz, balık, kuru baklagiller
Yorum Yapılmamış

Yorum Yap