Son Yazılar

444 90 41

info@fizomer.com

Demokrasi Bulvarı

Yahya Kaptan, İZMİT

 

KAYROPRAKTİK TEDAVİ

Kayropraktik kas-iskelet sisteminin mekanik rahatsızlıklarının tanı, tedavi ve önlenmesinde ve bu mekanik rahatsızlıkların genel sağlık ve sinir sistemi üzerinde etkileri ilgili bir sağlık mesleğidir.

Kayropraksi kas iskelet sistemine ait bozukluları tedavi eden profosyonel bir tedavikonsepti, uygulayıcının deneyimi bu konuda çok iyi olması gerekir. Amerikada bir çokhastalık bu yöntemle tedavi edilmektedir. Problemin temel nedinini bularak tedaviettiği için kalıcı etki sağlayan ve nüks oranı düşük olan bir tedavi yöntemidir.

Kayropraktik, elle tedavi yöntemlerinin en çok kullanılan çeşitlerinden biridir. 40 ulusalbölge hükümetinde kanunlarla düzenlenmiştir. Avrupa Birliği ve komşu ülkelerde 16 ülkede yasal düzenlemesi olan bir meslektir; 10 ülkede yasal düzenlemesi olan bir tedavidir, mesleki düzenleme yoktur; 13 ülkede ise herhangi bir düzenleme yoktur.

Kayropraktik sağlık hizmetleri, Amerika Birleşik Devletleri`nde kamu ve özel sağlıksigortaları tarafından karşılanmaktadır. Ancak ABD`de uygulama ilgili ödemelerin%35`i doğrudan hastadan gelmektedir. Avrupa ülkelerinde ise bazı özel sigortalartarafından karşılanmakla birlikte, birçok devlet sigortası tarafından karşılanmamaktadır.

Dünya Kayropraktik Federasyonu (WFC, 1988-2013); Türkiye’deki “Türk Kayropraktik Derneği” nin de dahil olduğu 89 ülkenin ulusal Kayropraktik derneklerini temsil eder.

Avrupa Kayropraktik Birliği (1932-2013) kapsamında, 20 Avrupa Birliği üyesi ülkeninulusal derneği genel kurulda yer almaktadır. Dünya Kayropraktik Federasyonu listesindeki eğitim kurumlarının büyük çoğunluğu gerekli yeterlilikleri sağlayabilen uluslararası öğrencileri tam zamanlı eğitim programlarına dahil eder.

HANGİ HASTALIKLARI TEDAVİ EDER:

  1. Bel ağrısı – Bel fıtığı
  2. Sırt ağrısı – Migren
  3. Boyun ağrısı – Boyun fıtığı
  4. Eklem ağrıları
  5. Duruş (postür bozukluğu) – Fibromyalji
  6. Dejeneratif eklem hastalıkları ve eklem hareketsizliği
  7. Burkulmalar, zorlanmalar