Son Yazılar

444 90 41

info@fizomer.com

Demokrasi Bulvarı

Yahya Kaptan, İZMİT

Kamburluk Nedenleri Ve Tedavisi

Kamburluk Nedenleri Ve Tedavisi

Doğuştan veya çevresel etkilerden dolayı ortaya çıkan kamburluk (kifoz) ilerlemesi durumunda hayatı olumsuz etkiler.

 

ÇEVRESEL SEBEPLER

Toplumda kamburluk olarak adlandırılan Kifoz, hastalık sebebiyle ortaya çıkabildiği gibi çevresel etkilerden (sürekli masa başında olmak, cep telefonuyla fazla ilgilenmek) dolayı da görülebilmektedir. İnsan vücudu yapısal olarak düz bir yapıda gözükse de vücudumuzda bir takım fizyolojik eğrilikler bulunmaktadır. Baş ile ense arası ve bel bölgesinde lordoz (çukur) vardır, göğüs ile sırt bölgesi arasında da kifoz (kambur) vardır.

 

omurga sağlığı

 

ÇEŞİTLERİ BULUNUYOR

Fizyolojik olarak vücudumuzda kifoz bulunuyor ancak bunun da bir sınırı bulunmaktadır. Yani belli bir aşamadan sonra durum hastalık derecesine varabiliyor. Bir insanın duracağı en rahat açı 20-55 arasındadır. Kamburluğun çeşitleri de bulunmaktadır. Eğer 30 derecelik bir kifoz 55 dereceye çıkıyorsa bu postürel (kötü duruş) veya pozisyonel kamburluktur. 55 derece ve üstüne çıkan kifoz ise yapısal yani Schuermann kifozu oluyor.

 

Postürel kamburluğun nedenleri şunlardır:
  • Yanlış pozisyonda oturmak ve durmak
  • Uzun süre bilgisayar, cep telefonu ile ilgilenmek
  • Ağır eşya taşımak
  • Hareketsiz bir yaşam. Egzersiz, spor yapmamak

kamburluk

 

EGZERSİZLERİ İHMAL ETMEYİN

Postürel kamburluk tedavisinde ilk olarak dik durmaya özen göstermeliyiz. Oturma ve durma pozisyonumuzu en sağlıklı derecede tutmalıyız. Bunların dışında ise hayatımızdan günlük egzersizi ve sporu çıkarmamalıyız. 55 derece ve üstünde olan yapısal bozukluk (Schuermann Kifoz), doğuştan olmak üzere omurga bozuklukları ve kırıklarına veya kemik, kas rahatsızlıklarına bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Kifozun bilinen nedenleri ise şöyle sıralanabilir;

  • Kemik erimesi
  • Omurga kırıklıkları
  • Omurga enfeksiyonları
  • Omurganın dejenerasyona uğraması
  • Çocuklarda omurganın büyüme çekirdeklerinin iyi büyümemesi
  • Tümör teşhisleri

CERRAHİ MÜDAHALE

Yapısal kamburluk tedavi edilmediğinde ilerleyen zamanlarda tehlikeli hastalıklara yol açabilir. Sırt ve sırt ile bel bölgesinde görülen bu durum kendisini sırt veya bel ağrısı ile gösterebilir. İlerlememesi için doktorunuzun tavsiye edeceği tedavilere uymanız gerekmektedir. Fazla ilerlememişse korse tedavisi uygulanabilir. Ancak çok ilerlemiş ve tedavilerde iyi gelmiyorsa cerrahi müdahale söz konusu olabilir. Buradaki ilerlemiş derecesi için ise 75 derece ve üstü kabul edilmektedir.

Yorum Yapılmamış

Yorum Yap