Son Yazılar

444 90 41

info@fizomer.com

Demokrasi Bulvarı

Yahya Kaptan, İZMİT

Boyun Ağrılarınızın Sebebini Öğrenin

Boyun Ağrılarınızın Sebebini Öğrenin

Duruş bozuklukları boyun ağrılarını tetikleyen önemli bir rahatsızlıktır. Ama bazen farklı sebeplerden dolayı da boyun ağrısı yaşanabilir. Boyun ağrılarının sebeplerini ve Fizomer’de  uyguladığımız fizik tedavi sürecimizi sizler için paylaştık.

 

1- Geçici Boyun Tutulmaları ve Kas Spazmları

Rüzgar çarpması, ters bir biçimde ya da yastıksız uyumak, uzun saatler boyunca bilgisayar ve telefonla oyun oynamak  boyun ağrılarını tetikler.

 

2- Duruş Bozukluğu
Omurganızı, doğal şeklinin dışında tutarsanız, omurga sorunlarına ve dolayısıyla sinir sıkışmalarına maruz kalırsınız. Uzun süre bilgisayar başında oturmak, eğik pozisyonda durarak mobil cihazlarda uzun zaman geçirmek, eğilerek yapılan bir işte çalışmak, uzun süre araç kullanmak duruş bozukluklarının en önemli sebepleridir.

 

3- Kaza sonucu oluşan travmatik durumlar
Eğer bir trafik kazası ya da boyun bölgesini inciten bir olay yaşadıysanız, bu sebepten dolayı boynunuzda ağrı oluşmuş olabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuza danışmalısınız.

 

4- Boyun Kireçlenmesi

Boyundaki bağ ve kıkırdakların yıpranması sonucu oluşan boyun kireçlenmesinde, omurilik ve sinir kanallarında daralmalar meydana gelir. Bu daralmalar sinirlere baskı yaparak boyun ağrıları hissetmenize neden olur.

 

5- Boyun Düzleşmesi ya da Boyun Fıtığı
Boyun düzleşmesi, boynunuzu oluşturan omurların doğal olan C şeklinden çıkıp düz bir hal almasıdır. Boyun düzleşmesinin ileri boyutu boyun fıtığıdır.Boyun fıtığınız ilerlemeden doktora başvurursanız ameliyata gerek kalmadan , fizik tedavi olarak ağrılarınızı azaltabilirsiniz.

 

6- Diğer Boyun Ağrısı Nedenleri
Çeşitli kemik hastalıkları ile omurga iltihabı ya da hormonal hastalıklar da boyun ağrısı yapabilir.

FİZOMER’DE FİZİK TEDAVİ SÜRECİ

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı yani fiziatrist, tedavi hizmeti veren ekibin lideri olarak hizmet verir. Kişinin sadece özgür hareket etmesini kolaylaştırmakla kalmaz ağrının psikolojik etkilerini de ortadan kaldırmaya çalışarak daha özgüvenli, pozitif bir yaşam hedefler. Fizik tedavi alanında aynı zamanda ağrılı durumun veya sakatlığın etkilerini en aza indirerek kişinin iş ve sosyal hayatına dönüşünü kolaylaştırarak ülke ekonomisine de katkıda bulunur.

2 Yorumlar
  • Hatice Sedefli
    1 Kasım 2017 at 15:48

    Fizik tedavi için bir ön görüşme yapmak istiyorum.Bunun için ne yapmalıyım?

Yorum Yap