Son Yazılar

444 90 41

info@fizomer.com

Demokrasi Bulvarı

Yahya Kaptan, İZMİT

Eklem ve Kemik Ağrıları Sorun Olmasın

Eklem ve Kemik Ağrıları Sorun Olmasın

Sıkça karşılaştığımız eklem ve kemik ağrıları ciddi bir sorun anlamına gelmeyebilir ama ağrılar geçmediğinde ve sıklaşmaya başladığında sorun yaratabilir ve bir uzmana danışmak en mantıklısıdır.

 

EKLEM AĞRILARI NEDEN OLUR?

Eklem ağrılarının çeşitli nedenlerden dolayı yaşandığı görülmektedir. Kilo ile ilgili sorunlar, yaşanan ufak ve büyük çaplı kazalar, ilgilenilen spor aktiviteleri ve iltihaplanmalar gibi çeşitli hastalık ve durumların eklem ağrılarına yol açması mümkündür. Hatta vücutta psikolojik nedenlerden dolayı yaşanan eklem ağrıları bile görünebilmektedir. Kemik ağrıları ise Osteoporoz (kemik erimesi) başta olmak üzere ufak kırık ve çatlaklar, enkondroma gibi tümör oluşumlarına bağlı olarak gelişebilir.

Hareket için eklemlere ihtiyaç duyarız. Kazalar, spor aktiviteleri, kilo  fazlalığı (obezite) veya çeşitli hastalıklar eklemlerde ve kemiklerde ağrıya neden olur ve eklemlerde ağrı varsa nedenlerini bulup tedavi ettirmeliyiz.

 

eklem ve kemik ağrıları

 

RİSK ALTINDA OLANLAR DİKKAT

Vücuttaki eklem ve kemik ağrıları her bireyde görülebileceği gibi özellikle ailesinde eklem ağrıları görülen kişilerde sıklıkla rastlanabilmektedir. Buradan eklem ağrılarının irsi özellikleri olduğu çıkarıla bilir. Bunun yanında eklem ağrıları genellikle; et tüketimi fazla olan kişilerde, dengesiz ve aşırı ağırlık kaldıranlarda ve bağışıklık sistemi zayıf olanlarda, sıkça gözlenebilmektedir.

 

NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Aşırı kilolar kıkırdak için zararlıdır. Alınacak her kilo eklemlerin yükünü artırır. Bu yüzden kilo verilmesi bu hastalık için önem taşır. Doğru egzersizler artrozun gelişimini geciktirebilir. Eklem kıkırdağına hafif baskının olması, damarları olmayan kıkırdak dokusunun besin almasını gerçekleştirebilir. Hareketlilik eklemin beslenmesini ve metabolizmasını destekler. Ancak bunun için yapılacak egzersizlerin doğru seçilmesi gerekir. En uygunu yüzmedir, yürüme ve dans etmekte faydalı olur. Futbol, basketbol ve tenis gibi sporlar eklem kıkırdağının aşınmasına neden olurlar. Eklemlere yüklenmeden yapılan fizik tedavi de eklem etrafındaki kasları güçlendirir ve bunların destek fonksiyonlarını geliştirir.

 

eklem

 

AĞRILARINIZIN ÇÖZÜMÜ FİZOMER’DE

Fizomer’in alanında uzman kadrosuyla vücudunuzda yaşadığınız eklem ve kemik ağrıları ile ilgili çözüme kavuşun. Tedavinizle ilgili detaylı bilgi almak ve ağrılarınızdan kurtulmak için Yahyakaptan Mahallesi Demokrasi Bulvarı No:10 İzmit / Kocaeli’de bulunan Fizomer’i ziyaret edebilir ya da (0262) 444 90 41 numaralı telefondan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Yorum Yap