Son Yazılar

444 90 41

info@fizomer.com

Demokrasi Bulvarı

Yahya Kaptan, İZMİT

Düz Taban Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir

Düz Taban Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir

Doğuştan olabileceği gibi sonradan da oluşabilen düz taban çeşitli yöntemlerle tedavi edilebiliyor. Ağrılı olan ve ilerleyen durumlarda cerrahi müdahalede de bulunabiliyor.

 

SONRADAN DA OLUŞABİLİR

Ayağın basma hareketinde topuğun dışa doğru kaymasıyla yaşanan durum olan düz tabanlık, doğuştan olabildiği gibi yetişkinlerde de sonrada oluşabilecek bir ayak deformitesidir. Nedenleri arasında; travma, genetik, kongenital faktörler, sistemik rahatsızlıklar, yanlış ayakkabı kullanımı ve yürüyüş bozuklukları sayılabilir. Erişkinlerde düz tabanlık ayağın iç kısmında tibialis posterior tendonunun yıpranması sonucunda oluşur. Bu yıpranma kişideki aşırı kilo, romatolojik gibi nedenlerle de yaşanabilir.

 

ayak sağlığı

ERKEN TEŞHİSLE DURDURULABİLİR

Yetişkinlerde ayak kavisinin çökmesi aniden olan bir durum değildir, eğer bu durum erken teşhis edilebilirse düz tabanlık ilerlemeden önlem alınabilir ve durdurulabilir. Eğer erken teşhisle tedavi edilmezse bazı sakatlıklara ve rahatsızlıklara da neden olabilir.

Belirtileri;

  • Ayakların içe doğru basılması
  • Yürürken ayaklarda oluşan ağrı
  • Erken yorulma
  • Bel ve sırt ağrıları
  • Kaval kemiğinde ağrı
  • Spor yaparken zorlanma
  • Ayak tabanlarında şişlik

 

İKİ TÜRÜ BULUNUYOR

Düz taban 2 türde görülür. Ayak sadece yere bastığında oluşan Esnek Düz Tabanlık ile ayak yere basmıyorken de basarken de kavis oluşmayan Rigit Düz Tabanlık. Esnek düz tabanlık genelde 10 yaşından sonra kendiliğinden geçebilmektedir. Ancak Rigit Düz Tabanlık, eğer tedavi edilmezse kalıcı sorunlara neden olabilmektedir. Düz taban belirtileri olan bir kişi mutlaka bir ortopedi doktoruna muayene olmalıdır.

 

AĞRISIZ DURUMLARDA TEDAVİ GEREKMEYEBİLİR

Tedavi yöntemlerinde ilk olarak hastanın belirtileri dikkate alınır. Eğer ağrısız bir düz taban varsa cerrahi müdahale gerekmeyebilir. Ancak ağrı ve diğer şikayetler varsa cerrahi müdahale gerekebilir. Bunun dışında ayak tabanlığı, ortez kullanılabilir, ağrıyan bölgeye buz uygulaması ve istirahat seçenekleri de uygulanabilir. Fizik tedavi de düz taban tedavisinde tercih edilebilir. İleri olan düz taban durumlarında cerrahi müdahalelerle ağrıyı hafifletmek için müdahaleler yapılabilir.

 

düz taban

 

CERRAHİ MÜDAHELE YÖNTEMLERİ

Cerrahi müdahalede ‘Artroeresis’ ameliyatıyla ayakta yere basarken olması gereken boşluğa implant yerleştirilir. Bu implant ayağa yerleştirilen tabanlık olarak da bilinir. Düz tabanın oluşmasıyla oluşan başka rahatsızlıklar da varsa kişiye Tibialis Posterior Tendon Yetmezliği teşhisi konmuşsa, arka ayak kemiği ve dış kolonu uzatmak için cerrahi müdahale yapılabilir. Ayak hareketleri zorlaşmış ve kireçlenme durumu da varsa orta ayağın dondurulması ameliyatı yapılabilir.

Yorum Yapılmamış

Yorum Yap