Son Yazılar

444 90 41

info@fizomer.com

Demokrasi Bulvarı

Yahya Kaptan, İZMİT

Donuk Omuz Belirtilerini Dikkate Alın

Donuk Omuz Belirtilerini Dikkate Alın

Çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilen donuk omuz rahatsızlığı tedavi edilmemesi durumunda omuz eklem hareketlerini kısıtlıyor.

 

HASTALIK BELİRTİLERİ OLABİLİR

Donuk omuz sendromu, omuzda ağrı ve tutulma hissiyle teşhis edilir. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülen bu hastalığın tam olarak bir nedeni de yoktur. Kimi zaman omuzda yaşanan incinme sonrası yaşanabilen donuk omuz sendromu bazı durumlarda ise ciddi hastalıkların belirtisi olarak kendini gösterebilmektedir.

 
Nedenleri
• Omuzda yaşanan kırık sonrasında yapılan ameliyatla birlikte omzun uzun süre hareket ettirilmemesi
• Tiroid bezinin az ya da çok çalışması
• Kalp ve damar hastalıkları
• Yüksek kolesterol
• Akciğer rahatsızlıkları, tüberküloz
• Parkinson
• Aşırı stres altın olmak

 

donuk omuz

 

KOL HAREKETLERİ KISITLANIR

Donuk omuz rahatsızlığı yaşayan biri özellikle geceleri omzunda fazlasıyla ağrı hissedebilir. Bunun dışında ise; kolunu hareket ettirmesiyle birlikte omuzdaki ağrının artması, günlük işlerini (diş fırçalayamama, yüksek bir yerde eşya alma, etek/pantolon giyememe vb.) etkileyecek kadar şiddetli omuz ağrısı, basit kol hareketlerini bile yapamamak da donuk omuzun belirtilerinden bazılarıdır.

 

TEŞHİS SONRASI DOĞRU TEDAVİ

Doktora bu belirtilerle giden hastadan bazı hareketler yapması istenir. Ardından ise omuz röntgeni çekilir. Doktorun gerekli gördüğü durumlarda diğer görüntüleme tetkikleri de istenebilmektedir. Muayene sonrası doktor donuk omuzu ortaya çıkaran bulguyu ortadan kaldırmaya yönelik tedavisini uygular.

 

fizik tedavi

 

MUTLAKA TEDAVİ EDİLMELİ

İlk aşamada doktor ağrı kesici tedaviler uygulayabilir. Ama bununla birlikte sorunu tamamen ortadan kaldırmaya yönelik egzersiz planı (omuz hareketleri), fizik tedavi, kortizon tedavisi ve ilerleyen durumlarda ise cerrahi (artroskopik cerrahi) müdahaleyi gerekli görebilir. Eğer donuk omuz tedavi ettirilmezse ilerleyen dönemlerde hastanın omuz eklemlerinde hareket kısıtlılığı yaşanır.

 

CERRAHİ MÜDAHALE UYGULANABİLİR

Eğer doktor cerrahi müdahaleye karar verdiyse ameliyat sonrasında da bazı şeylere dikkat etmek gerekir. Artroskopik cerrahi müdahalede amaç omuz eklemindeki kapsül yapışıklarının önlemektir. Bu ameliyatta hastaya genel anestezi uygulanır. Omuz eklemindeki kapsülün daraldığı yerler gevşetilerek omuz eklem hareketinin gerçekleşmesi sağlanır.

 

AMELİYAT SONRASINDA FİZİK TEDAVİ

Ameliyat sonrasında rehabilitasyon tedavisine de mutlaka gidilmelidir. Çünkü ameliyat sonrasında hastada bazı ağrı şikayetleri olabilmektedir. Fizik tedavi genelde ameliyat sonrasındaki günlerde başlar. Bu sürede hastaya doktor eşliğinde yapacağı egzersizler gösterilir. Ağrılar, ağrı kesici ilaçlarla da hafifletilmeye çalışılır. Tedavi süreci 6 haftaya kadar sürebilmektedir.

Yorum Yapılmamış

Yorum Yap