Son Yazılar

444 90 41

info@fizomer.com

Demokrasi Bulvarı

Yahya Kaptan, İZMİT

Diz Ağrıları Kabusunuz Olmasın

Diz Ağrıları Kabusunuz Olmasın

Diz ağrıları bir çok sebepten kaynaklanabilir. Ters hareketler yapmak, dizin sert bir şekilde darbe alması gibi durumlar yaranlanmaya bağlı, romatizmal ve kemik yapısından kaynaklananlar  ise yaralanma dışı oluşan diz ağrılarıdır. Diz ağrılarıyla ilgili tüm bilmek istediklerinizi ve tedavi yöntemlerini Fizomer ile en doğru şekilde öğrenin.

 

Yaranlanmaların Neden Olduğu Diz Ağrıları

Yaralanmalar dizdeki bağları, tendonları, diz eklemini çevreleyen ve bursa adı verilen sıvı dolu kesecikleri, kemikleri ya da kıkırdağı etkileyebilir.

 

Patellar (Diz Kapağı) Tendinit

Patellar tendinit, bir ya da birden fazla tendonun iltihaplanması durumudur. Bu iltihaplanmanın belirtilerinden biri de diz ağrısıdır.

 

Menisküs Yırtığı

Menisküs dokusu dize ağırlık verirken ani bir dönüş yapılırsa, yırtılabilir. Dizini zorlayan ve dize sert darbe alan herkesin başına gelebilir. Ağrı, şişlik ve hareketin kısıtlanması, dizde kilitlenme belirtileri arasındadır.

 

Ön Çapraz Bağ (ACL) Yaralanmaları

ACL, kaval kemiği ile uyluk kemiğini birbirine bağlayan dört bağdan biri olan, ön çapraz bağın yırtılmasıdır. Doğrudan dize darbe alınması veya bir zıplamanın ardından ön çapraz bağ yaralanabilir. Ağrı ve şişlik ilk belirtileri arasındadır.

 

Diz Bursiti

Bazı diz yaralanmaları, dizdeki bursalarda (eklem kemiğini saran kesecikler) iltihaplanmaya yol açar. Bu kesecikler sayesinde tendonlar ve bağlar eklemin üzerinden yumuşakça kayar. Diz bursitinin ağrı, kızarıklık, şişme ve hareket kısıtlanması gibi belirtileri vardır.

diz ağrıları

Diz Ağrısının Yaranlanma Dışındaki Nedenleri

Dizin Kilitlenmesi

Dizin hareketini kısıtlayan kilitlenme, kıkırdak yırtılmasından kaynaklanıyor olabilir. Yırtılan kıkırdağın bir bölümü diz eklemine doğru kaydığında, dizi düz şekilde tutmakta zorluk yaşanır. Diz ağrıları yaşıyorsanız Fizomer Fizik Tedavi Merkezi’ne uğrayın. Sizin için en etkili tedaviyi uygulayalım.

 

Osteoartrit (Eklem Kireçlenmesi)

Osteoartrit ya da bilinen adıyla kireçlenme, yıllar içerisinde, eklemlerde aşınma ve özellikle eklem kıkırdaklarında bozulma nedeniyle meydana gelir. Kıkırdağın hasar görmesi ağrıya neden olur.

 

İltihaplı Romatizmal Hastalıklar

İltihabi romatizmal hastalıklar (gut, Behçet sendromu, ailevi Akdeniz ateşi gibi) hemen her yaşta görülebilir ve sadece eklemleri değil, vücudun tümünü etkiler. Bu gruptaki hastalıklar bağışıklık sistemi bozukluğu ile ilgilidir. Ağrı günlerce sürer ve şişlik, hareket kısıtllılığı, halsizlik, iştah kaybı benzeri belirtiler eşlik edebilir.

 

Osgood-Schlatter Hastalığı

Daha çok büyüme çağında olan ve sporla ilgilenen gençleri etkileyen, ağrılı bir şikayettir. Dinlenme sırasında dizde hafif bir ağrı hissedilir. Diz hareket ettirildiğinde ise ağrı keskinleşir. Diz kapağı altındaki bölgede hassaslık ve şişlik görülür.

 

Kondromalazi patella (Koşucu Dizi)

Bu rahatsızlıkta ağrı dizin ön kısmında olur ve genellikle dizi öne uzatırken bir gıcırdama hissi yaratır. Dizi bükerek uzun saatler oturmak, merdiven inip çıkmak, diz çökmek, çömelmek ağrıyı daha da arttırır.

 

Diz Ağrıları İçin Fizomer Tedavi Yöntemleri

Diz ağrıları tedavisi teşhis edilen hastalığa göre değişiklik gösterir. Önemli olan doğru teşhis ve sebebe yönelik yapılan tedavidir. Doğru teşhis ve en uygun tedavi yöntemlerini kullanan Fizomer ile iyileşme süreciniz hızlanacak. İşte Fizomer’de uygulanan tedavi yöntemlerinden bazıları;

 

Proloterapi: İltihabi romatizmal hastalıklara bağlı diz hastalıkları dışındaki tüm diz hastalıkları dizin çatısını oluşturan bağların gevşemesi sonucu oluşur. Proloterapi tedavisi bu bağları yeniden güçlendiren bir tedavi yöntemidir. Enjeksiyonla diz bağlarının kemiğe yapışma yerlerine uygulanan yoğunlaştırılmış dextroz bu bölgede bağışıklık sistemini aktive ederek bir hücre yenilenmesi başlatır. Sonuçta dizin bağları eski sağlamlığını tekrar kazanır. Bu sayede dizin stabilitesi sağlanarak ağrılar büyük ölçüde ortadan kaldırılır. 

 

PRP: Kişinin kendi kanından hazırlanan , tıbbın birçok alanında iyileşmeyi uyarmak ve düzenlemek için kullanılan bir yöntemdir. Trombositlerin asıl görevi, bir yaralanma olduğu anda meydana gelen kanamayı durduran pıhtıyı oluşturmaktır. Bunun yanında dokunun onarımı ve iyileşmesine katkıda bulunan onlarca büyüme faktörü içerirler. Bu büyüme faktörleri ortama verildiğinde, vücudun kendi iyileşme mekanizmalarına destek olarak hasarlı dokulardaki tamire yardımcı olurlar. 

 

Ozon Tedavisi: Oksijenin 3 atomlu formu olan ozon kalça ağrılarında gerek eklem çevresine gerek eklem içine uygulanarak kan dolaşımını ve oksijenlenmeyi arttırır, ağrı ve iltihabı azaltır. 

 

Kuru İğneleme: Bacak kaslarında oluşan gergin bantlara bağlı ağrılarda, gergin bantların çözülmesini sağlar. Bu sayede ağrı ve fonksiyonlarda düzelme sağlanır. 

Diz Ağrısı 2

Fizik Tedavi: Enfraruj, ultrason, kısa dalga, lazer gibi yüzeysel ve derin ısıtıcı ajanlar, ağrı kesici elektrik akımları ile bölgesel kanlanmanın artışı, ağrılarda azalma ve iyileşme sağlanır.

 

Kinesio Bantlama: Hasarlı eklem bölgesine özel tekniklerle bu iş için özel üretilen bantların eklemi destekleyecek şekilde yapıştırılmasıdır. 

 

Egzersiz: Diz hastalarında eklemin taşıdığı yükü azaltmak dizin stabilitesini arttırmak için bacak kaslarının güçlendirilmesi şarttır. Ancak bu egzersizlerin dize yük bindirmeyen egzersizler olması gerekir. Yürüyüş, koşu gibi egzersizler ağrıyı arttırır. Bunun yerine oturarak ağırlıkla yapılan egzersizler, bisiklet, yüzme gibi ekleme yük bindirmeyen egzersizler yapılmalıdır.

 

Zayıflama: Diz hastaları eğer fazla kilosu varsa mutlaka zayıflamalıdır. Dize binen yük azaltılmadığı sürece yapılan tedavilerin etkisi yetersiz ve geçici olur. Bunun için iyi bir diyet ve egzersiz programı ile obezite rehabilitasyonu yapılması da şarttır.

Yorum Yapılmamış

Yorum Yap