Son Yazılar

444 90 41

info@fizomer.com

Demokrasi Bulvarı

Yahya Kaptan, İZMİT

Boyun Düzleşmesi İlerlemeden Muayene Olun

Boyun Düzleşmesi İlerlemeden Muayene Olun

Hareketsiz yaşamla birlikte kendini daha fazla göstermeye başlayan boyun düzleşmesi kişinin yaşam kalitesini düşüren ve tedavi edilmemesi halinde de ciddi sorunlara yol açabiliyor.

 

ERKENDEN ÖNLEMİNİ ALIN

Boyun düzleşmesi, kişinin yaşam alışkanlıklarına bağlı olarak sonradan oluşan bir hastalıktır. Boyundaki 7 omurdan oluşan C şeklinin eğiminin 20 derecenin altına düşmesiyle oluşur. Sağlıklı bir eğim ise 30-40 arasında olmalıdır. Günümüzde özellikle masa başı iş yapan ya da sürekli telefon, tablet gibi cihazlarla ilgilenen kişiler görülme sıklığı artmaktadır. Erken dönemde yapılan tedaviyle ilerlemesi durdurularak tedavi edilebilir. Ancak önlemler alınmazsa ilerleyen dönemlerde ciddi rahatsızlıklara da neden olabilmektedir.

 

boyun düzleşmesi

 

Nedenleri;

  • Hareketsiz yaşam (Masa başı iş yaparken uzun süre hareketsiz kalmak, boyun aşağı bir şekilde kitap okumak, bilgisayarla ilgilenmek kişinin boyun bölgesindeki C şeklindeki omurun düzleşmesine neden olur)
  • Stres (Çoğu rahatsızlıkta olduğu gibi boyun düzleşmesi de stresten dolayı ileri gelebilir. Tam nedeni olmasa bile yaşantısı sebebiyle stres altında olan kişinin kasları kasılmış olur. Bunun dışında hareketsiz de kalmasıyla birlikte düzleşme yaşanabilir)
  • Kaza (Kişinin yaşadığı bir kaza, sarsılma durumu da düzleşmeye neden olur)
  • Kemik erimesi (Kalsiyum ve protein eksikliği sebebiyle yaşanan kemik erimesinde kişinin kemikleri daha hassas olur, incelmeye başlar. Normal bir yükü bir kaldıramayacak duruma gelen omurgada da düzleşme yaşanır. Kemik erimesi daha çok ileri yaşlarda görülür. Bununla birlikte boyun düzleşmesi yaşanması da çok sık karşılaşılan bir durumdur)
  • Obezite (Aşırı kiloyla birlikte kişinin omurlarına fazla yük biner)
  • Kanser tedavisi (Kanser hastalarının gördüğü radyasyon tedavisi kemikler güçsüzleşir)
  • Boyundaki tümörler

 

BU BELİRTİLERE DİKKAT

Boyun düzleşmesi; boyun ağrısı, baş dönmesi, baş ağrısı, el-parmak, kol ve ileri dönemlerde de ayaklarda uyuşma hissi, unutkanlık, denge kaybı, uyku bozukluğu, boyun hareketlerinde zorlanma gibi belirtilerle ortaya çıkar. Erken teşhis çok önemlidir. Eğer erken dönemde tedavi edilmezse boyun fıtığına dönüşebilir. Bununla birlikte ayrıca el ve parmaklarda kuvvet kaybı, beyne giden kan dolaşımında azalma, boyun omurlarını zarar görmesi yaşanır. Bu durumlar kişinin sağlığı için tehlikeli durumlar ortaya çıkarabilir.

 

İLAÇ VE EGZERSİZLE TEDAVİ

Boyun düzleşmesi belirtilerini yaşayan biri en kısa zamanda nöroloji ya da fizik tedavi alanında bir doktora görünmelidir. Çekilen MR ya da röntgen sonucunda kişideki boyun düzleşmesini durumu belli olur. Eğer çok ilerlememiş bir durum varsa ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar yanında doktorun önerdiği egzersizlerle boyun düzleşmesi durdurulabilir ya da ağrıları hafifletilebilir. Ancak doktor muayenesinde gerekli görebilirse fizik tedaviye de başlatabilir.

SIRTÜSTÜ YÜZME ÇOK FAYDALI

Bu rahatsızlığa sahip biri yaşantısında birçok alışkanlığını değiştirmelidir. Öncelikle düzenli olarak egzersiz yapmalı ve bunu istikrarlı bir şekilde sürdürmelidir. Özellikle yüzmek boyun düzleşmesi, boyun ve bel fıtığı gibi rahatsızlıkları tedavide oldukça yararlıdır. Kişinin eğer böyle bir imkanı varsa haftanın belirli günleri, -özellikle sırt üstü- yüzmesi rahatsızlığının getirdiği ağrıları ve sorunları ortadan kaldıracaktır. Yatarken de yüzüstü değil sırtüstü tercih edilmeli ve yastığın da ortopedik olması gerekir.

 

Sırtüstü yüzme

BESLENME TAKVİYESİNİ İHMAL ETMEYİN

Telefon veya bilgisayarla uğraşırken de boyun eğriliğiniz göz hizasında olması gerekir. Boynunuzu bu işlemlerde aşağıda tutmamaya çalışın. Evde veya işte işleriniz arasında mutlaka masa başından kalkarak 10 dakika kadar yürüyün ya da basit esneme hareketleri yapın. Mümkün olduğunda stresli yaşantıdan uzak durun. Kemik ve kas sağlığınız için yararlı olan D vitamini, kalsiyum ve protein içeren ürünleri (süt ve süt ürünleri, badem, ceviz, yeşil yapraklı sebzeler, balık vb) düzenli bir şekilde tüketin.

Yorum Yapılmamış

Yorum Yap