Son Yazılar

444 90 41

info@fizomer.com

Demokrasi Bulvarı

Yahya Kaptan, İZMİT

Bel ve Omuz Ağrılarına Dikkat!

Bel ve Omuz Ağrılarına Dikkat!

İnsanların çoğu, yaşamlarının bir kısmında; bel ve omuz bölgesinde oluşan ağrılar nedeniyle ilaç tedavisi görüp, egzersiz yaparak bu ağrıları hafifletmeye çalışır. Fakat yetersiz ve uygunsuz tedaviler ağrıların şiddetlenmesine ve kalıcı hale gelmesine neden olur.

Bel ve omuz bölgesinde oluşan ağrıların en önemli sebeplerinden biri de duruş bozukluklarıdır. Duruş bozuklukları için kendi tedavi yöntemleriniz yetersiz kalacağından ağrılarınıza geçici çözümler bulmuş olursunuz. En etkili tedavi yöntemleri için Fizomer’i tercih edin…

 

Sık Rastlanan Duruş Bozuklukları ve Sebepleri

 Kifoz (kamburluk) : Kifoz, sırt omurgasının öne doğru eğik olmasıdır. Aşırı kilolular ve gebelerde görülebilir. Bel çukurluğunda artma, karın kaslarında zayıflık, zayıf sırt kasları, desteklenmeyen iri göğüsler  kifozun en önemli sebepleridir.

 bel ve omuz ağrıları

 Lordoz (çukur bel) : Lordoz, beldeki normal çukurluğun artmasıdır. Karın, sırt, kalça kasları ve bağlarındaki dengesizlikler ve güç kayıpları bel çukurluğunu artırır.

 

Kifolordoz (kamburluk ve çukur bel) : Kifolordoz hastalığı olan insanlarda sırtta kamburluk, belde de çukurluk vardır. Kalça öne doğru eğiktir. Bu hastalarda dizler arkaya eğik, kalçalar ise öne eğiktir. Baş öne doğrudur, ancak kamburluktan dolayı boyundaki çukurluk artmıştır. Bu hastalarda boyun, omuz, sırt, bel ve bacak ağrıları sık görülür.

 

Arkaya eğik bel: Bu duruş bozukluğunda kalçalar önde, dizler geridedir. Sırt belirginleşmiş, göğüs kafesi öne çıkmış ve vücudun ağırlık merkezi ayağın ön kısmına kaymıştır. Bu duruş bozukluğunda omurga (bel, boyun, sırt) ve omuz ağrıları sık görülür.

 

Düzleşmiş bel: Bu postürde karın kasları kuvvetli, bel ekstansörleri (doğrultucu kaslar) zayıftır. Kalça ve diz eklemi hiperekstansiyondadır (aşırı doğrulmuş). Kalça fleksörleri (bükücü kaslar) uzun ve zayıf, arka uyluk kasları kısa ve kuvvetlidir. Düzleşmiş belde disklere binen yük arttığı için bel fıtığı riski artar.

 

Düşük omuz : Uzun süre masa başında çalışanlar, bilgisayar ve daktilo gibi klavyeli cihaz kullananlar, borsa çalışanları gibi sürekli bir ekran izlemek zorunda kalanlar, çok fazla miktarda el işi (ince iş) yapanlarda sırtta kamburluk, omuzlarda çökme ve yuvarlaklaşma ve boynun öne doğru eğim yapması şeklindeki duruş bozuklukları ile çok sık karşılaşırlar.

 

İdeal Duruş Biçimleri

İdeal Ayakta Durma Pozisyonu

Baş dik ileri ve geri eğiklik yapmaksızın yanlardan bakıldığında kulaklar tam omuzlar hizasında olmalıdır. Göğüs dik durmalı bel ve boyundaki çukurluklar normalden fazla veya az olmamalıdır. Karın düz olmalıdır. Omuzlar dik olmalı, çökmüş gibi olmamalıdır.

 

İdeal Yatış Pozisyonu

Yatak sert ve düz olmalı, vücut ağırlığı ile yaylanmamalıdır. Baş ve gövde uyum içinde olmalıdır. Yastık çok alçak veya çok yüksek olmamalı, boyundaki çukurluğu destekleyecek kadar olmalıdır.

 

İdeal Oturma Pozisyonu

İdeal bir oturmada yük her iki kalça üzerine eşit olarak dağılmalı, bel ve sırt dik olmalıdır. Oturulan yer yeterli yükseklikte olmalı, her iki ayak yere eşit olarak temas etmelidir. Sırt ve mümkünse baş, eğimi hafif arkaya bakan bir destekle desteklenmelidir. Otururken kolların bir destekle desteklenmesi omuz ve boyuna binen yükü azaltır.

1Yorum
  • M. Büyük
    6 Ekim 2017 at 01:50

    Gün boyu bilgisayar başında çalışan biri olarak aynı sorunlardan muzdaribim bende. Bilgiler için teşekkürler…

Yorum Yap