Son Yazılar

444 90 41

info@fizomer.com

Demokrasi Bulvarı

Yahya Kaptan, İZMİT

Bel Ağrıları / Bel Fıtığı Olanlar Nasıl Spor Yapmalı?

Bel Ağrıları / Bel Fıtığı Olanlar Nasıl Spor Yapmalı?

Hareketsiz yaşam tarzının getirdiği problemlerden birisi de “Bel ağrıları”. “Bel ağrıları”nın nedenleri arasında bel fıtığı, bel kayması, uzun süre hareketsiz kalarak çalışmak, yanlış duruş pozisyonları ve zayıf karın kasları gibi önemli detaylar var.

Birçok kişinin düşüncesinin aksine bel ağrısı yaşayanlar spordan uzak kalmamalı, aksine bizzat spor yaparak kan akışını hızlandırmalı, fazla kilolarından kurtulmalı ve bel çevresindeki kasları güçlendirerek omuriliğe binen yükü azaltmalı.

Bel Ağrıları

Bel Ağrıları

BEL AĞRISI OLAN BİRİSİ NASIL SPOR YAPMALI?

Öncelikle bel ağrıları kronik bir hal almışsa kesinlikle doktora gitmeden hareket edilmemeli. Eğer belde bir sorun olduğu tespit edilirse ve bunu fizik tedavi ile aşmak mümkünse kesinlikle ameliyat tercihi göz ardı edilerek fizik tedaviye girilmeli. Eğer muayene sonucu belde ciddi bir sorun ortaya çıkmamışsa, ya da fizik tedavi ile birlikte spor yapmanız tavsiye edilmişse o zaman bizim tavsiyelerimiz işinize yarayabilir.

  • Genelde bel ağrısı/bel fıtığı başlangıcı olanlar için spor olarak yüzme tavsiye edilir. Suyun kaldırma kuvveti ile bele daha az yük binmesi nedeniyle oldukça makul görünür. Ancak yüzmek alt sırtı ve karın kaslarını yeterince çalıştıramaz. Yüzecek olanlarda bu sebeple mümkünse sırt üstü yüzme veya kelebek stilini tercih ederlerse daha iyi verim alabileceklerdir.
  • Spor yaparken belinizde normalde farklı bir ağrı hissederseniz hemen yaptığınız şeyi yarıda bırakarak daha fazla belinizi zorlamayın.
  • Karın kaslarını güçlendirmek ve kilo vermek için ağırlık çalışması olmazsa olmazdır. Ancak ağırlık çalışmaları esnasında bir uzmandan yardım almak olası riskleri ortadan kaldırabilecektir.
  • Ağırlık çalışmalarının ilk aşamalarında, ağırlıksız ters mekiği de programınızın her gününde yaparak alt sırtı güçlendirebilirsiniz.
  • Karın kaslarını güçlendirmek içinse mekik sehpasından uzak durmanızda yarar var. Bunun yerine crunch gibi ağırlık gerektiren hareketler ve yerde ağırlık yardımı ile belinizi zorlamayan hareketler yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Unutmayın yüzlerce mekik çekmek yerine ağırlıkla karın kaslarınızı çalıştırmak daha verimli olacaktır.
  • Bir süre spor yaptıktan ve ağrıları geride bıraktıktan sonra deadlift bel çevresini güçlendirmekiçin yapılabilecek en güzel hareketlerden birisidir. Ancak yanlış yapıldığı takdirde bırakın belinizi güçlendirmeyi eskisinden bile daha kötü bir duruma gelebilirsiniz. Bu yüzden harekete tam hakim olmadan kesinlikle denemeyin bile.
  • Omuriliğin esnemesi ve arasının açılması ağrıların önüne bir nebze de olsa geçebilir. Bu yüzden barfiks çekmek ve vücut ağırlığınızla biraz salınım yapmak size iyi gelebilir.
  • Omuriliğe yük bindiren hareketler bel ağrılarını ve bel fıtığınızı tetikleyebilir. Bu yüzden özellikle bacak çalışırken squat gibi hareketler yerine leg press makinesi tercih edilmelidir.
  • Yüksek ağırlıklarla çalışırken kemer kullanmanız belinizi olası risklerden koruyacak ve rahatlatacaktır.

 

Yorum Yapılmamış

Yorum Yap